środa, 12 listopada 2014

Stare tramwaje w Elblągu przejdą do historii

Tramwaje Elbląskie funkcjonują od 1895 roku i są drugim w kolejności, najstarszym systemem tramwajów elektrycznych (po Wrocławiu), wprowadzonym na terenie Polski. Tramwaje te, przez ponad 117 lat były podstawowym środkiem transportu Elblążan.

Jeszcze nie tak dawno, za kadencji prezydenta Nowaczyka większość mieszkańców korzystających z dojazdu do domu, do pracy środkami komunikacji miejskiej dostawała przysłowiowego szału.
Dziś wszystko wygląda inaczej:

wtorek, 11 listopada 2014

Żołnierz Piłsudskiego

"Losy legionisty Franka" - Grażyna Wosińska

Już nie ma wśród nas tych, którzy pamiętają czasy I Brygady. Tylko potomkowie przekazują ich wspomnienia. Nie zapomnę syna legionisty, który z czułością pokazywał mi podpisany przez Piłsudskiego dokument nadania ojcu Krzyża Niepodległości. Można wiele mówić o patriotyzmie, choć to wywołuje zwykle znudzenie u młodych. Tylko przykład pociąga. Tak było z Franciszkiem Koziejem z Lublina. Tam jako siedemnastoletni tokarz w 1915 roku zobaczył po raz pierwszy w życiu polskich żołnierzy. Chciał tak jak oni walczyć o wolną Polskę, o której tyle słyszał od rodziców. Zgłosił się do I Brygady Piłsudskiego 1 sierpnia 1915 roku. Gdy dowiedział się, że przyjmują od 18 lat, skłamał, że jest o rok starszy. Przydzielony został do baonu uzupełniającego.

sobota, 8 listopada 2014

Święto Niepodległości - wywieś flagę!

We wtorek w Święto Niepodległości o godz. 11:00 od Dworca PKP w Elblągu odbędzie się przemarsz z 50-metrową flagą, w kierunku Ratusza Staromiejskiego.Na Starym Mieście nastąpi dalsza część Uroczystości. O godz. 13:00 Msza święta w intencji Ojczyzny w Katedrze, a wieczorem o 19:00 wyjątkowy koncert.

Zachęcamy wszystkich do udziału.


piątek, 7 listopada 2014

Zawodzie - "Za kanałem"

Dzielnica nie duża od względem liczby mieszkańców choć o dość dużym obszarze, co tu dużo mówić - zaniedbana. Podobnie jak dzielnica "Zatorze" jest miejscem wielu niespełnionych oczekiwań i realnych potrzeb. Teren m.in dawnej Wyspy Spichrzów jest kiepsko zagospodarowany. Może on jednak w przyszłości i to wcale nieodległej stać się miejscem, gdzie oprócz terenu wydzierżawionego dla Wikingów z Grupy Truso, zacznie się budować domy mieszkalne, lokale użytkowe.

Rozstrzygnięto niedawno konkurs na zagospodarowanie terenów Wyspy Spichrzów. Na stronie Departamentu Urbanistyki i Architektury można zapoznać się z rezultatem głosowania i wybrania najlepszych projektów. Nie wybrano zwycięzcy głównej nagrody. 

Poniżej laureaci II i III miejsca: (kliknięcie na zdjęcie powiększa je)

Wszystkie projekty można zobaczyć na stronie:
http://www.planowanie.umelblag.pl/?q=wynikikonkursu

Zachętą do inwestowania rozbudowy byłoby naprawienie i udrożnienie kanałów na tej dzielnicy. W ten sposób powtarzająca się co jakiś czas "cofka" wód z Zalewu Wiślanego nie zalewałaby piwnic i ulic Zawodzia. Ponadto, wpływać mogłyby tam też łodzie i żaglówki stając się dodatkową atrakcją tych terenów po rewitalizacji tej dzielnicy Elbląga i rozbudowie Portu elbląskiego.
Dodatkowo dzielnica "Za kanałem" skorzystałaby też z rozbudowy Portu, a więc i przekopu Mierzei...Inwestycja przekopania Mierzei Wiślanej jest uzależniona niestety od decyzji rządu RP, który tę inwestycję przekłada się na lata 2015-2020. Koniec realizacji zaplanowany jest według rządu na 2020 r. - mówi Jerzy Wilk.

środa, 5 listopada 2014

Rodzina musi być normalna bez patologii

Prymas Tysiąclecia mówił:
Naród, w którym rozłożona została rodzina – zanika. Istnieje bowiem biologiczna zależność i więź między rodziną a narodem (…) Naród stanowi ochronę dla rodziny i odwrotnie. W ciężkich czasach bytu narodowego, gdy nie mieliśmy wolności politycznej naród ze wszystkimi swoimi wartościami chronił się w zaciszu i dyskrecji życia rodzinnego. Pamiętam, jak będąc małym chłopcem uczyłem się w domu historii Polski na 24 obrazkach, które ojciec mój wyciągnął gdzieś z ukrycia. Czytaliśmy tę książkę podczas długich zimowych wieczorów. Jakże wiele z tamtych czasów zapadło mi w duszę do dziś dnia. Naród musi uznać prawa rodziny, a zwłaszcza prawo do jej trwałości. I nic z tego przeciwko temu podejmować nie może, bo szkodziłby sam sobie. Na służbie rodziny musi być cały dorobek narodu – jego język, dzieje, obyczaj i tradycje. 
(Stefan Wyszyński, prymas Polski)

Zobacz program Prawa i Sprawiedliwości na rok 2014 i dalsze lata dotyczący Rodziny, który popieram:

wtorek, 4 listopada 2014

Usunąć "barykady"


Oczywiście nie chodzi o likwidację Uroczystości upamiętniającej Powstanie Warszawskie. Nigdy wcześniej w Elblągu nie było tylu historycznych inscenizacji i pięknej oprawy podczas świąt państwowych i rocznic patriotycznych. przygotowywanych przez Koło Historyczne Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 oraz Elbląskie Forum Odtwórców Historycznych.

PIERWSZY TAKI KONCERT W ELBLĄGU - Zaproszenie

Gdzie: Pub „Sąsiedzi” ul. 1-go Maja 48 
Kiedy: 6 listopad, czwartek, godzina 20:00

Zapraszamy na koncert patriotycznych piosenek, podczas którego usłyszymy najbardziej rozpoznawalne pieśni przedstawiające historię bojów o niepodległość, ale także te mniej znane  dotyczące min. Żołnierzy Wyklętych i historii najnowszej. Pochodzący z Warszawy artyści (dwóch gitarzystów) zagrają i zaśpiewają między innymi ballady Jacka Kaczmarskiego, Jana Pietrzaka, Andrzeja Kołakowskiego, Stanisława Staszewskiego i innych, ale także piosenki własnego autorstwa.
Piosenka towarzyszyła naszej burzliwej historii od zawsze. Bitwy pod  Grunwaldem nie można wyobrazić sobie bez „Bogurodzicy”, powstania listopadowego bez „Warszawianki”, legionowa epopeja została wspaniale zobrazowana przez dziesiątki żołnierskich pieśni. Również Powstanie Warszawskie doczekało się swoich hymnów takich jak „Pałacyk Michla” czy „Hej chłopcy bagnet na broń”.


poniedziałek, 3 listopada 2014

Za Wolność, za Pracę

Jest taki skwer w Elblągu, takie miejsce poświęcone "Ofiarom Grudnia 1970, w Hołdzie Robotniczej Dumie, Godności i Woli.".

Solidarność Ziemi elbląskiej

Jak dziś jest, wiemy. Chyba nie ma miasta w Polsce, które by nie "cierpiało" z powodu braku miejsc pracy, z powodu olbrzymiego bezrobocia. Brakuje fabryk, średnich i małych zakładów pracy.
Chyba nie ma rodziny, także w Elblągu z której ktoś bliski by nie wyjechał "za chlebem" gdzieś poza granice naszego Kraju. To miliony tych rozczarowanych "transformacją". Miliony osób bez pracy. Za tym kryje się wiele dramatów ludzkich, rozbitych rodzin, skłóconych małżeństw, krzywda dzieci. Niektórzy wydaje się, tego nie zauważają. jest im dobrze. Ich "szara strefa" nie obwiązuje. Niechęć pracodawców do zawierania umów o pracę, umowy śmieciowe, bezkarność i wyzysk. Do tego długie kolejki do lekarza, czekanie miesiącami na wizytę.
Elbląg jest jednym z takich miast. Jego mieszkańcy marzą o normalnym życiu choć wydaje się, że mało kto dziś wierzy w naprawę tej chorej, patologicznej sytuacji.

Osoby wykluczone w różnym stopniu i w różny sposób potrzebują wsparcia. 
Program Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości  w Elblągu jest opracowany tak, by stale zwiększać liczbę miejsc pracy w naszym Mieście. To priorytet dla nas.

ZAMIERZAMY KONTYNUOWAĆ WPROWADZANIE KORZYSTNYCH ZMIAN W ELBLĄGU      
1.  Stabilna praca dla elblążan:
- doprowadzimy do rozbudowy Portu Morskiego w Elblągu;
- będziemy dalej wspierali działania zmierzające do budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną;
- będziemy wspierali małych i dużych elbląskich przedsiębiorców;
- będziemy aktywne pozyskiwali nowych inwestorów.
więcej:

Tablica przy Pomniku Solidarności "woła" o prawa i ludzkie traktowanie skrzywdzonych, bezrobotnych...